×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  یکشنبه - ۱۴ آذر - ۱۴۰۰  
false
true
۲۰ هزار میلیارد تومان، هزینه طرح‌های جمع‌آوری آب‌های سطحی تهران

ایرانا :‍شهردار تهران گفت: ۶٫۸ کیلومتر از طرح مدیریت سیلاب غرب تهران تا پایان سال افتتاح خواهد شد از طرفی قیمت ساخت ۵۳۰ کیلومتر مجموعه طرح‌های جمع‌آوری آب‌های سطحی تهران ۲۰هزار میلیارد تومان برآورد شده است.

به گزارش ایرانا ، ۶.۲ کیلومتر از پروژه‌های جمع‌آوری آب‌های سطحی غرب تهران با حضور علیرضا زاکانی، شهردار تهران – محسن منصوری استاندار تهران، حق ورودی، نماینده مجلس، رجب زاده شهردار منطقه ۲۱ و جمعی از مدیران شهری و ملی به بهره‌برداری رسید.
علیرضا زاکانی، شهردار تهران پس از آیین بهره‌برداری در منطقه ۲۱ و بازدید از پروژه‌های جمع‌آوری آب‌های سطحی (مدیریت سیلاب غرب تهران) در جمع خبرنگاران تاکید کرد: طبق طرح مدیریت سیلاب تهران ۵۳۰ کیلومتر از کانال‌ها و تونل‌های هدایت آب‌های سطحی به بهره‌برداری رسیده است که ۱۷۰ کیلومتر دیگر از پروژه‌های مدیریت آب‌های سطحی هنوز در دست احداث یا منتظر شرایطی است که تکمیل شود.
او با اشاره به این که عمده مشکل سیلابی در غرب تهران و منطقه ۲۱ و ۲۲ است، افزود: مدیریت و جمع‌آوری آب‌های سطحی یک موضوع بخشی نیست و باید غرب رود کن (بزرگ‌ترین رود شهر تهران) تا رودخانه کرج، شهر قدس و شهریار در طرح مدیریت جمع‌آوری سیلاب به صورت یکپارچه دیده شود.
زاکانی گفت: بخش فوقانی این طرح که حدود ۷۰ کیلومتر و در سه بخش M 1، M 2 و M 3 طراحی شده است و حدود ۶٫۲ کیلومتر از ۷۰ کیلومتر بخش فوقانی این طرح افتتاح خواهد شد و تا عید حدود ۶٫۸ کیلومتر دیگر افتتاح خواهد شد. با سرعت بخشی در اجرای عملیات بخش باقی‌مانده طرح در دست احداث، شهر تهران، قدس و شهریار از خطر سیلاب مصون می‌ماند.
شهردار تهران در ادامه گفت: هدف در درجه اول ایجاد زمینه مهار آب‌های سطحی و سیلاب و آسیب‌هایی است که در بحران سیلاب به منطقه ۲۱، ۲۲ و شهریار و شهر قدس را تهدید می‌کند و در درجه دوم بحث بهره‌مندی از آب‌های سطحی در ایجاد فضای سبز و سایر مدنظر است.
علیرضا زاکانی تاکید کرد: طبق برآورد سند توسعه ۵ ساله پنجم شهر تهران، این ۱۷۰ کیلومتر طی ۲۰ سال توسعه پیدا می‌کند و با توجه به جلساتی که با معاونت فنی و عمرانی و شرکت خاکریزآب برگزار شد بنا بر این شد که این مدت ۲۰ سال نصف شود و با کار جهادی و با همکاری آقامیری، عضو شورای شهر تهران این طرح ظرف ۱۰ سال به نتیجه برسد. توسعه موجود آب‌های سطحی غرب تهران و ترمیم کانال‌ها و تونل‌های سایر نقاط در دستور کار قرار می‌گیرد.
او با اشاره به این که با اقدامات شهرداری امروزه مجموعه پروژه‌های روان آب‌ها در تهران ۵۳۰ کیلومتر است، افزود: قیمت ایجاد مجموعه روان آب‌ها بالغ بر ۲۰ هزار میلیارد تومان برآورد می‌شود. نگهداشت این مجموعه پروژه‌ها نیز بسیار مهم است که طرح ویژه و خاصی هم برای نگهداشت این مجموعه در نظر گرفته می‌شود که ۵۳۰ کیلومتر ایجاد شده حفظ و ۱۷۰ کیلومتر نیز توسعه پیدا کند.
بازدید شهردار تهران از بزرگترین تونل مدیریت سیلاب غرب تهرانآقای علیرضا زاکانی شهردار تهران از طرح احداث بزرگترین تونل مدیریت سیلاب غرب تهران بازدید کرد.
تونل بزرگراه فتح که به جاده مخصوص منتهی می‌شود، به جمع آوری و هدایت آب‌های سطحی منطقه ۱ و ۲۲ تهران کمک می‌کند.
قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء (ص) مجری این طرح بزرگ است که تاکنون ۷۱ درصد پیشرفت داشته است.
این تونل ۴ و ۳ دهم متری به طول ۴ هزار و ۲۰۰ متر طراحی شده که تاکنون ۲ هزار و ۸۰۰ متر آن حفاری شده است.

false
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true