×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  چهارشنبه - ۶ بهمن - ۱۴۰۰  
false
true
۸۰درصد پرتفوی «وغدیر» بورسی می‌شود

 

 به گزارش پایگاه خبری ایرانا ،  مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی نیروهای مسلح در خصوص وضعیت سودآوری «وغدیر» گفت: امروز سازمان تامین اجتماعی و سهامداران اصلی این سازمان یعنی بازنشستگان نیروهای مسلح به خود می‌بالند، چرا که با مدیریت مناسب تیم جدید در این مجموعه جهشی را در سودآوری «وغدیر» شاهد هستیم که به هیچ وجه با دوره‌های گذشته قابل مقایسه نیست.

 

 

امیر نجفی‌پور اظهار کرد: توسعه «گروه مالی غدیر» قابل تقدیر است و حجم تامین مالی انجام شده در این گروه با مجموع تامین مالی انجام شده در کشور قابل قیاس است.

وی ادامه داد: مهم‌ترین اتفاق رخ‌داده  در «وغدیر» بحث شفافیت است؛ به زودی بیش از ۸۰درصد پرتفوی «وغدیر» بورسی خواهد شد و این نشان‌دهنده اهتمام این مجموعه به شفافیت است. زمانی که شفافیت در مجموعه‌ای افزایش می‌یابد، عملا فساد کاهش می‌یابد و اگر بتوانیم معضل فساد که گریبان اقتصاد کشور را گرفته حل کنیم، شاهد شکوفایی و بهره‌وری و بازده سرمایه خواهیم بود.  امیر نجفی‌پور ادامه داد: علاوه بر این شاهد تحولات  صنعتی و علمی ‌در مجموعه «وغدیر» هستیم که می‌توان به  صنعتی‌سازی مسکن در هلدینگ ساختمانی غدیر اشاره کرد.

 عرضه گروه مالی غدیر در بازار سرمایه

در ادامه مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری غدیر از عرضه اولیه برخی زیرمجموعه‌های این هلدینگ طی یک سال آتی خبر داد و تصریح کرد: پیش‌بینی می‌شود در سال ۱۴۰۴ سهم «گروه مالی غدیر» در سودآوری شرکت سرمایه‌گذاری غدیر به ۲۰درصد  افزایش یابد.

سید امیرعباس حسینی گفت: شرکت سرمایه‌گذاری غدیر بزرگ‌ترین هلدینگ چند رشته‌ای کشور است و حجم دارایی «گروه مالی غدیر» یعنی شرکت گسترش صنعت نوین ایرانیان طی یک سال گذشته ۸ برابر شده و با بازدهی بالا بخشی از سود تامینی «وغدیر» را به خود اختصاص داده و پیش‌بینی می‌شود در سال ۱۴۰۴  سهم گروه مالی غدیر در سودآوری سرمایه‌گذاری غدیر به ۲۰درصد افزایش یابد.

وی با اشاره به شرکت‌های زیرمجموعه گروه مالی غدیر یعنی تامین سرمایه دماوند و شرکت‌های فعال در حوزه سرمایه‌گذاری افزود: سرمایه‌گذاری دی در حوزه فناوری‌های نوآورانه مرتبط با سرمایه‌گذاری‌های خطرپذیر فعال است و در زنجیره ارزش خود استارت‌آپ‌های مرتبط با حوزه‌های مختلف را پوشش می‌دهد.

 

 

حسینی افزود: گروه مالی غدیر با دارایی ۲۰۰هزار میلیارد ریالی، امروز سهامدار شرکت‌های مهمی‌ در «وغدیر» است و امیدواریم با بورسی شدن «گروه مالی غدیر» در سال آینده یکی از بزرگ‌ترین عرضه‌ها در حوزه شرکت‌های سرمایه‌گذاری را شاهد باشیم. مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری غدیر اظهار کرد: مجموعه سرمایه‌گذاری غدیر در سال ۱۴۰۰ بر اساس تکلیفی که از طرف صندوق بازنشستگان نیروهای مسلح برعهده دارد، محور فعالیت خود را بر افزایش بازدهی متمرکز کرده و امسال با سودآوری تقریبا دو برابری در مجموعه شرکت‌های «وغدیر» مواجه هستیم که گزارش‌های مربوط به این سودآوری در کدال منتشر شده است.

 خروج هلدینگ ساختمان از زیان

حسینی با بیان اینکه برخی زیرمجموعه‌های شرکت سرمایه‌گذاری غدیر بعد از سال‌ها از زیان خارج شده‌اند، ادامه داد: یکی از این شرکت‌ها «هلدینگ صنعت ساختمانی غدیر» است که بعد از ۵ سال از زیان خارج شد و با داشتن ۳ مگا پروژه در جزیره کیش، در واقع یکی از مهم‌ترین بازیگران در حوزه ساختمان در این جزیره است و در عین حال با پروژه دانش‌بنیان صنعتی‌سازی‌(که امروز به محصول رسیده و نمی‌توان دیگر آن را پروژه خواند) اکنون به عنوان یکی از مهم‌ترین تولیدکنندگان ساختمان در آینده کشور مطرح است. مدیر‌عامل «وغدیر» در پاسخ به پرسشی در خصوص برنامه عرضه شرکت‌های زیرمجموعه شرکت سرمایه‌گذاری غدیر در بورس با اشاره به درج نماد «هلدینگ سیمانی غدیر» و عرضه این شرکت در ۲۰ آذر ماه سال‌جاری، اظهار کرد: این هلدینگ ترکیبی از شرکت‌های سیمانی «وغدیر» است و ۱۲درصد سهم تولید سیمان کشور مربوط به این هلدینگ است.

وی خاطرنشان کرد: عرضه هلدینگ صنعت و معدن غدیر یکی از بزرگ‌ترین عرضه‌های بورسی خواهد بود و برخی شرکت‌های دیگر همچون «فولاد غدیر ایرانیان» و «فولاد شاهرود» نیز در مسیر عرضه قرار دارند و با این روند، در پایان سال مالی آینده ترکیب دارایی بورسی «وغدیر» از مرز ۲۰۰۰ هزار میلیارد ریال عبور خواهد کرد.

 مطالبات اوره‌ای پارسیان از دولت تعیین تکلیف می‌شود

همچنین مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارسیان در خصوص مطالبات اوره‌ای این شرکت از دولت گفت: طی سال‌های گذشته همواره این موضوع مطرح بوده و برای اولین بار حسابرسی یارانه‌ای این مطالبات طی  سال‌های ۹۸ تا پایان سال ۹۹ به اتمام رسیده و در حال ارسال به سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی است، همچنین جلساتی با نهاد ریاست جمهوری برای درج مطالبات از محل فروش اوره در بودجه سال ۱۴۰۱ برگزار شده یا اینکه مطالبات اوره‌ای «پارسیان» در قالب بند‌(ی) تبصره یک بودجه که تهاتر با نفت را اجازه می‌دهد، به این جدول اضافه شود و از این محل مطالبات اوره‌ای دریافت شود یا تهاتر دارایی انجام شود، بنابراین برای تسویه مطالبات اوره‌ای یکی از این مسیرها انجام خواهد شد. وحید محمودی با بیان اینکه مجموع مطالبات اوره‌ای این شرکت از دولت حدود ۱۱۰ هزار میلیارد ریال تا ۳۱ شهریور سال جاری برآورد می‌شود، گفت: حسابرسی یارانه‌ای این مطالبات تا پایان سال ۱۳۹۹ انجام شده و بر اساس ما‌به‌التفاوت قیمت یارانه‌ای مصوبه دولت، با نرخ حدود ۷۹۶۰ ریال به جهاد کشاورزی فروخته می‌شود، ولی قیمت تمام شده ۲۵ هزار ریال است و در بورس کالا نیز با قیمت ۱۴۰ تا ۱۵۰ هزار ریال به فروش می‌رسد که تفاوتی قابل توجه است و با توجه به افزایش ۳۰درصدی قیمت سوخت، امیدواریم که حداقل بر اساس بهای تمام شده اوره تسویه انجام شود و در خصوص مابه‌التفاوت نیز بر اساس قیمت نقدی بورس حصه انجام شود.

وی با بیان اینکه از نظر فروش صادراتی وضعیت مطلوبی داریم و حاشیه سود مناسب است، ابراز امیدواری کرد که دولت در بودجه سال ۱۴۰۱ قیمت خوراک را تغییر ندهد و مبنای محاسبه قیمت سال‌جاری باشد که البته رشد ۳۰درصدی داشته است به نظر می‌رسد افزایش نرخ مجدد به همین میزان در سال ۱۴۰۱ نیز رخ دهد. محمودی با بیان اینکه علاوه بر شرکت‌های اصلی غدیر یعنی شرکت نفت و گاز پارسیان که با جهش سودآوری روبه‌رو بوده طی یک سال اخیر توانسته از ظرفیت‌های بین‌المللی برای افزایش فروش و درآمد استفاده کند، یادآور شد: بخشی از این جهش سودآوری شرکت را باید به دلیل افزایش قیمت جهانی دانست و بخشی دیگر مربوط به سیاست‌های متمرکز در قیمت‌گذاری اوره بوده که برای نخستین بار در پارسیان اجرا شده و به همین دلیل در سال ۱۴۰۰ اوره را با قیمت‌های بالاتر از قیمت جهانی فروختیم که در گذشته چنین تجربه‌ای نداشتیم.

 

 

false
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true