او در رابطه با عملکرد مالی شرکت در سال مالی منتهی به شهریور ۱۴۰۰ بیان کرد: بر اساس صورت های مالی سالانه سال ۱۴۰۰، شرکت بیمه اتکایی امین مبلغ ۳٫۵۱۰٫۳۰۱ میلیون ریال سود خالص محقق نموده که نسبت به سال مالی گذشته ۷۷ درصد رشد داشته است. حق بیمه قبولی شرکت در سال مالی منتهی به ۱۴۰۰/۰۶/۳۱ مبلغ  1.888.231 میلیون ریال بوده است که نسبت به سال مالی 1399 به میزان 72 درصد افزایش یافته است. این افزایش عمدتاً به دلیل استراتژی شرکت در قبولی ریسک، افزایش ظرفیت مجاز قبولی، افزایش حد قبولی مندرج در قرارداد واگذاری مازاد خسارت شرکت، افزایش سرمایه و خالص ارزش دارائیهای بیمه نامه ها به دلیل شرایط تورمی حاکم بر اقتصاد کشور است. با توجه به ماهیت بیمه و دوره پوشش بیمه نامه ها پیامد رشد حق بیمه در سالهای آتی مشخص خواهد شد. شرکت بیمه اتکایی امین در ریسک ها و پروژه های بزرگ ملی مشارکت دارد و با بخش اتکایی بیمه مرکزی در هماهنگی کامل است.

او در ادامه افزود: در سال مالی مورد گزارش ترکیب پرتفوی حق بیمه قبولی شرکت اینگونه بوده است که نفت و انرژی ۴۳درصد، اتش سوزی۲۲درصد، مسئولیت۱۱ درصد، مهندسی ۹درصد، هواپیما هفت درصد، باربری پنج درصد، کشتی ۲درصد و سایر رشته ها یک درصد را به خود اختصاص می داده است.

شرکت بیمه اتکایی امین اقدام به تسعیر سپرده های ارزی حواله ای با منشاء داخلی خود به نرخ هر دلار ۱۵۹٫۰۰۰ ریال و هر یورو ۱۹۰٫۰۰۰ ریال نموده است. لازم بذکر است که شرکت دارای ۱۴٫۶ میلیون دلار و ۹٫۴ میلیون یورو حواله با منشاء داخلی است.با توجه به افزایش خسارتهای صنعت بیمه و به منظور برخورداری از پشتوانه ذخایر، شرکت بیمه اتکایی امین در سال مالی ۱۴۰۰ طبق مجوز اخذ شده از بیمه مرکزی، ذخیره خسارتهای معوق را با در نظر گرفتن IBNR(خساراتی که محقق شده لکن گزارش نشده است) به میزان 35 درصد که بالاترین IBNR در نظر گرفته شده توسط شرکتهای بیمه بوده، ذخایر خسارت معوق خود را محاسبه نموده است. همچنین ذخیره خسارت معوق نزدیک به 1.5 برابر حق بیمه قبولی شرکت است که نشانگر برخورداری شرکت از پشتوانه قوی ذخایر خسارت است. لازم به ذکر است نسبت خسارت در سال مالی 1400، 32 % است.

وی در رابطه با ساختمان جهان کودک بیان کرد:شرکت بیمه اتکایی امین در سال ۱۳۹۶ با شرکت در مزایده ی منتشر شده در روزنامه توسط بیمه ایران نسبت به خرید پلاک های ثبتی شماره ۹۴۶۶۸ فرعی از ۶۹۳۳ اصلی و ۲۷۳۰۷ فرعی از ۶۹۳۳ اصلی بخش ۲ تهران به ترتیب مشتمل بر ساختمان واقع در چهار راه جهان کودک و محوطه مجاور (مورد استفاده بعنوان پارکینگ) از شرکت بیمه ایران به منظور کمک به آزادی زندانیان در بند متضرر بیمه توسعه اقدام نموده و اسناد مالکیت آن بطور رسمی به شرکت بیمه اتکایی امین منتقل شده است. این شرکت برای استیفای حقوق خود پس از اقدامات اداری و مکاتبه از طریق اداره اجرای اسناد رسمی و همچنین طرح دعوی در مراجع قضائی اقدامات حقوقی لازم را برای تخلیه و تصرف کامل املاک خریداری شده انجام داده و موضوع در حال پیگیری است. انتظار داریم بیمه مرکزی به عنوان نهاد ناظر از حقوق شرکت های بیمه دفاع نموده ولی تاکنون اقدامی جهت رفع مشکل پیش آمده ننموده است.

برگزاری نشست هم اندیشی با صندوق های سرمایه گذاری

مدیرعامل شرکت بیمه اتکایی امین عنوان کرد: با توجه به انتشار صورت های مالی حسابرسی نشده سال مالی منتهی به ۱۴۰۰/۰۶/۳۱ به منظور بررسی عملکرد شرکت بیمه اتکایی امین در سال مالی ۱۴۰۰ نشستی صمیمانه با حضور فعالان بازار سرمایه برگزار گردید. در این جلسه ابتدا گزارش کاملی از عملکرد شرکت و صنعت بیمه توسط مجموعه صبا تامین ارائه گردید. سپس گزارشی از عملکرد شرکت در ده سال گذشته و چالشهای شرکت بیمه اتکایی امین ارائه شد. با توجه به رشد سهم بعد از برگزاری این جلسه به نظر می رسد تداوم برگزاری چنین جلساتی می تواند موجب شناخت بیشتر بازار سرمایه از شرکت بیمه اتکایی امین گردیده تا سرمایه گذاران حقیقی و حقوقی با خیال آسوده اقدام به سرمایه گذاری یا نگهداری سهم خود نمایند.

افزایش سرمایه در سال های جاری

مصطفی کیایی اظهار کرد: با توجه به پتانسیل های موجود در شرکت و ورود شرکت به بازارهای بین المللی هیئت مدیره شرکت در نظر دارد که سرمایه شرکت را به حداقل ۱۰٫۰۰۰ میلیارد ریال برساند.

کیایی در رابطه با بازارگردانی سهام این شرکت نیز گفت: شرکت بیمه اتکایی امین با توجه به اجبار سازمان بورس اقدام به انعقاد قرارداد با صندوق سرمایه گذاری اختصاصی بازارگردانی اکسیر سودا (کاریزما) جهت بازارگردانی سهم نموده است. فرایند بازارگردانی با منابع این شرکت انجام می شود و مدیریت شرکت بر اساس قانون تجارت باید پاسخگوی نحوه هزینه کرد منابع باشد در حالی که هیچ جای دنیا تامین کننده منابع مالی بازارگردان بصورت اجباری نیست. بازارگردان بدون هماهنگی شرکت اقدام به خرید و فروش سهم می کند و کارمزد های بسیاری از بابت این عملیات بازارگردانی شامل حال صندوق ها می شود. به نظر می رسد باید در دستورالعمل های بازارگردانی در شرکت های بورسی تجدید نظر گردیده و جلوی بعضی از مفاسد در بازار بورس را گرفت. به گمان این شرکت باید با تسهیل نمودن بازارگردانی ، خرید و فروش های سهم تا ۱۰ درصد سرمایه بعنوان سهام خزانه طبق قانون و با نظارت سازمان بورس در اختیار شرکتها قرار گرفته تا از انجام هزینه های بی مورد بازارگردانی جلوگیری و خرید و فروش سهام در راستای حمایت از سهم و سهامداران شرکت صورت پذیرد.