×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  شنبه - ۴ تیر - ۱۴۰۱  
false
true
کتاب «از آوا تا سکوت سازمانی» عرضه می‌شود

به گزارش ایرانا، کتاب «از آوا تا سکوت سازمانی» نوشته کامیار نیستانی، پژوهشگر و نویسنده حوزه مدیریت رسانه توسط انتشارات جامعه شناسان در نمایشگاه کتاب تهران ارائه شده است.

این کتاب به تبیین موضوعی مهم و بسیار نوین در حوزه مدیریت سازمانی پرداخته است. «سکوت سازمانی» که موضوع کتاب مورداشاره است به‌عنوان پدیده‌ای تعریف می‌شود که طی آن، کارکنان از مشارکت مؤثر، بازخوردهای فعال انتقال اطلاعات و دانش، ایده پردازی و خلق آوایی مؤثر در سازمان، خودداری می‌کنند. شناخت ذهنی و علمی از پدیده سکوت سازمانی برای تمام سطوح سازمان به‌ویژه مدیران و سیاست‌گذاران اهمیت مضاعفی داشته و دانش حاصل‌شده می‌تواند زمینه خروج از بحران‌ها و رکود سازمانی را تسهیل نموده و بستر تحول و اثربخشی را مهیا سازد. بر این اساس کتاب «از آوا تا سکوت سازمانی» چارچوب مشخصی را در شناخت علمی مفهوم، عوامل مؤثر، پیامدها و راهکارهای مدیریتی فراهم نموده و دیدگاه‌های مرتبط و مبتنی بر پژوهش‌های علمی را به پژوهشگران، متخصصان و مدیران سازمان‌ها در این حوزه ارائه می‌نماید.

امروزه در مباحث تخصصی مدیریت «سرمایه انسانی» یکی از منابع مهم سازمانی در نظر گرفته می‌شود که نقش‌آفرینی خاص خود را در هر سازمان ایفا می‌کند. هراندازه آن سازمان در شرایط محیطی متغیر و با الزام به پویایی مستمر فعالیت نماید قطعاً نقش این سرمایه پررنگ‌تر خواهد بود. خلاقیت، نوآوری، چابکی و تحول همگی مؤلفه‌هایی است که در همین مفهوم یعنی «سرمایه انسانی» متجلی می‌گردد. برای سازمان‌های ارگانیک و پویا، مشارکت فعال و سازنده سرمایه انسانی است که خلق ارزش‌افزوده نموده و شرایط لازم برای رقابت و حتی بقا را محقق می‌سازد. ازاین‌رو جذب و نگهداری سرمایه انسانی توانمند و سازنده چالشی اساسی پیش روی سازمان‌ها در عصر کنونی است. سازمان‌هایی موفق‌تر هستند که بتوانند از این منابع ارزشمند به بهترین شکل استفاده نمایند. سازمان‌های ارگانیک که با محیط بیرونی به لحاظ منابع، مخاطبان و ذی نفعان در تعامل بیشتری قرار دارند از این حیث خاص‌تر نیز هستند؛ به دلیل شرایط ویژه خود مانند محیط پیچیده‌تر نسبت به سایر سازمان‌ها، اهمیت بیشتر زمان، سطح تأثیرگذاری بر افکار عمومی و رقابت همه‌جانبه؛ به کارکنان پویا و مؤلفه‌های سازنده رفتار سازمانی اثربخش بیش از هر سازمان دیگری نیازمندند. یکی از موانع مهم در موفقیت برنامه‌ها و اهداف سازمان، فقدان اطلاعات، اعتماد و آوای سازمانی مؤثری است که می‌تواند بسیاری از مسائل و مشکلات را با طرح مناسب برطرف نماید.

در کتاب «از آوا تا سکوت سازمانی»، نویسنده بر اساس تجارب علمی و عملی در حوزه مدیریتی در بخش‌های ابتدایی به معرفی عوامل نقش‌آفرین در شکل‌گیری پدیده سکوت سازمانی و پیامدهای ناشی از آن پرداخته است و نهایتاً با ارائه راهبردهای مؤثر در کاهش تأثیرات منفی جمع‌بندی کاربردی و اثربخشی را برای مدیران و سیاست‌گذاران سازمانی فراهم نموده است.

false
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true